Pseudo-liberalizmus: skutočnosť, či výmysel?

Autor: Lukáš Sládkovič | 10.12.2014 o 10:21 | Karma článku: 4,37 | Prečítané:  760x

Z historickej skúsenosti možno badať určité črty vplyvu konzervativizmu, či liberalizmu na dobové otázky a vývin spoločnosti. V niektorých obdobiach a v určitých podotázkach sa tieto myšlienkové smery dokonca dopĺňali a boli si navzájom reflexiou ku konštruktívnemu napredovaniu. Dnes však môžeme pozorovať vzostup myšliekového smeru, ktorý síce zastáva časti názorového spektra liberalizmu, ale sám sa s ním nedokáže plne identifikovať.

Ultrakonzervatívci dokonca hovoria o vzniku militantného liberalizmu. To by sme však museli hľadať preukázateľné prvky použitia násilia a i pri využití veľmi veľkej dávky fantázie sa nám tento záver zdá nereálny. Jedná sa však o konkrétne črty odklonu od liberálneho prúdu, ktoré v našom komornom prostredí malého a konzervatívneho štátu, doteraz rezonujú v spoločnosti ľudí, ktorí sú citliví na význam právnych pojmov a nedotknuteľnosť základných prvkov demokracie.

V nasledujúcich riadkoch by som rád zrhnul pár bodov, u ktorých sa (možno mylne) domnievam, že tvoria spoločné črty tohto myšlienkového prúdu.

Odmieta protinázor. Považuje ho za zbytočný a neželaný. Nesleduje konštruktívnu diskusiu, ale má zámer presadiť svoj vlastný i za cenu upretia základných ľudských práv (v tomto prípade sme si mohli všimnúť návrhy na upretie: slobody prejavu, slobody náboženského vyznania, či aktívneho i pasívneho volebného práva).

Výlučne jeho názorom sa sleduje pravda a pokrok. 

Protinázor považuje za nezlúčiteľný s demokraciou a dosiahnutím pokroku v spoločnosti.

Vystupuje ako jediný ochranca demokratického štátneho zriadenia.

Veľmi osobitná črta je označenie každého iného názoru za zlosť, nenávisť a za spoločensky nepripustný, aby sa do logickej diskusie vnieslo emočné vnímanie problematiky a sympatie vo svoj prospech. Myslím tým argumentačne vecného protinázoru, nie ideologicky orientovaného, nebodaj hanlivého. Túto formu argumentácie si rýchlo osvojili niektorí vládni predstavitelia -viď reakcia premiéra na dotieravú otázku redaktora, na tlačovej besede k 15. výročiu založenia strany Smer SD (  čas: 16:10 sek., link: http://www.ta3.com/clanok/1052150/tb-predstavitelov-smeru-sd-po-skonceni-snemu.html )

Je postavený na racionálnych faktoch úzkeho názorového spektra, či ideologicky orientovaného smeru. Má tendenciu ignorovať štúdie a poznatky prírodných vied a sústreďuje sa na poznatky získané zo sociálne orientovaných odborov (v čom sa asi najviac líši od liberalizmu).

___

Skúsme si teraz sami tieto črty porovnať s historickými faktami, resp. dôsledkami ideológií, ktoré ovplyvňovali našu spoločnosť, najmä v priebehu 20 storočia.

(Tento článok nie je zameraný na liberálne názory, ale je pravdou, že sa nimi pseudo-liberalizmus často prekrýva ako podmnožina. Som však presvedčený, že aj na opačnej strane existujú konzervatívne prúdy, ktoré môžu inklinovať k uvedeným bodom)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?