Pseudo-liberalizmus: skutočnosť, či výmysel?

Autor: Lukáš Sládkovič | 10.12.2014 o 10:21 | Karma článku: 4,37 | Prečítané:  741x

Z historickej skúsenosti možno badať určité črty vplyvu konzervativizmu, či liberalizmu na dobové otázky a vývin spoločnosti. V niektorých obdobiach a v určitých podotázkach sa tieto myšlienkové smery dokonca dopĺňali a boli si navzájom reflexiou ku konštruktívnemu napredovaniu. Dnes však môžeme pozorovať vzostup myšliekového smeru, ktorý síce zastáva časti názorového spektra liberalizmu, ale sám sa s ním nedokáže plne identifikovať.

Ultrakonzervatívci dokonca hovoria o vzniku militantného liberalizmu. To by sme však museli hľadať preukázateľné prvky použitia násilia a i pri využití veľmi veľkej dávky fantázie sa nám tento záver zdá nereálny. Jedná sa však o konkrétne črty odklonu od liberálneho prúdu, ktoré v našom komornom prostredí malého a konzervatívneho štátu, doteraz rezonujú v spoločnosti ľudí, ktorí sú citliví na význam právnych pojmov a nedotknuteľnosť základných prvkov demokracie.

V nasledujúcich riadkoch by som rád zrhnul pár bodov, u ktorých sa (možno mylne) domnievam, že tvoria spoločné črty tohto myšlienkového prúdu.

Odmieta protinázor. Považuje ho za zbytočný a neželaný. Nesleduje konštruktívnu diskusiu, ale má zámer presadiť svoj vlastný i za cenu upretia základných ľudských práv (v tomto prípade sme si mohli všimnúť návrhy na upretie: slobody prejavu, slobody náboženského vyznania, či aktívneho i pasívneho volebného práva).

Výlučne jeho názorom sa sleduje pravda a pokrok. 

Protinázor považuje za nezlúčiteľný s demokraciou a dosiahnutím pokroku v spoločnosti.

Vystupuje ako jediný ochranca demokratického štátneho zriadenia.

Veľmi osobitná črta je označenie každého iného názoru za zlosť, nenávisť a za spoločensky nepripustný, aby sa do logickej diskusie vnieslo emočné vnímanie problematiky a sympatie vo svoj prospech. Myslím tým argumentačne vecného protinázoru, nie ideologicky orientovaného, nebodaj hanlivého. Túto formu argumentácie si rýchlo osvojili niektorí vládni predstavitelia -viď reakcia premiéra na dotieravú otázku redaktora, na tlačovej besede k 15. výročiu založenia strany Smer SD (  čas: 16:10 sek., link: http://www.ta3.com/clanok/1052150/tb-predstavitelov-smeru-sd-po-skonceni-snemu.html )

Je postavený na racionálnych faktoch úzkeho názorového spektra, či ideologicky orientovaného smeru. Má tendenciu ignorovať štúdie a poznatky prírodných vied a sústreďuje sa na poznatky získané zo sociálne orientovaných odborov (v čom sa asi najviac líši od liberalizmu).

___

Skúsme si teraz sami tieto črty porovnať s historickými faktami, resp. dôsledkami ideológií, ktoré ovplyvňovali našu spoločnosť, najmä v priebehu 20 storočia.

(Tento článok nie je zameraný na liberálne názory, ale je pravdou, že sa nimi pseudo-liberalizmus často prekrýva ako podmnožina. Som však presvedčený, že aj na opačnej strane existujú konzervatívne prúdy, ktoré môžu inklinovať k uvedeným bodom)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.

ŠPORT

Predviedol sólo od polovice ihriska. Weiss strelil v Katare krásny gól

Slovenský reprezentant strelil svoj desiaty gól v prebiehajúcej sezóne a patrí k najlepším kanonierom súťaže.

KOMENTÁRE

Ktorý Boh mohol toto dopustiť? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.


Už ste čítali?