reklama

Od prameňa Dunaja domov (tip na cykloturistiku)

Ak chcete spojiť krásne zážitky z historických miest a hradov, kúpanie, prírodu, ochutnávky piva z lokálnych pivovarov, či nenáročné bicyklovanie a všetko to zaobaliť prekvapivo nízkou cenou, odporúčam Vám Dunajskú cyklocestu. Od prameňa Dunaja sa dá na bicykli dostať až k Čiernemu moru, avšak úsek od prameňa do našeho hlavného mesta je jednoznačne ten najkrajší...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Krásna príroda, nádherné scenérie, históriou dýchajúca kultúra a nerušené cyklocesty, ktoré často vedú ďaleko od hlučných ciest pre autá. To je Dunajská cesta na úseku Donaueshingen-Bratislava. Dôvodom, prečo píšem tento návod na blog je najmä to, že na danú cestu sa môže vydať hocikto. Príjemná rovinka a kvalitná úroveň cyklocesty je vďačným terénom aj pre sviatočného cyklistu. Ako na to?

Cesta Dunajská cesta začína v mesteču Donaueshingen, kde pramení Dunaj. Na začiatok je teda nutné sa do tohto malého nemeckého mestečka dostať:) Stačí si rezervovať lístok vlakom z Bratislavy do Bregenzu(čo je mestečko na západných hraniciach Rakúska), s prestupom vo Viedni. Nezabudnite si vypýtať spiatočný lístok aj pre Váš bicykel. Cena sa pred 3 rokmi pohybovala okolo 50 eur na jednu osobu. Bregenz je zároveň pobrežným mestečkom na krištáľovo čistom Bodamskom jazere a bol by hriech to nevyužiť na kúpanie ;) Všade prítomné kempy Vám ponúknu možnosť lacného prespania priamo na brehu tohto nádherného jazera. Z menovaného mestečka na hraniciach z Nemeckom je to len niečo vyše 80 km ku prameňu Dunaja (mestečko Donaueshingen). Práve tento úsek je síce náročnejší, pretože nebudete môcť využiť priamu a pohodlnú cyklocestu. Miestami je terén kopcovitý, no po tom, čo sa pri prameni napojíte na Dunajskú cyklocestu, Vás už len čaká zaslúžená (prevažne) rovinka. Táto nádherná cesta vedie často lesom, či historickými miestami, dedinkami a mestami. Asfalt strieda štrkovitý terén, či vinice, no vďaka dobrému značeniu sa nestratíte.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najväčšou výhodou je, že cesta nevedie popri hlavných cestných ťahoch, ale lemuje Dunaj a dáva Vám pocítiť prirodzený charakter miestnej kultúry a prírody. Čas, ktorý Vám zaberie táto spoznávacia túra, zavisí od Vašej kondície. V priemere je to 7-10 dní. Treba vidieť, zažiť a ochutnať Bodamské jazero - spomínal som vyššie Historické a zaujímavé mestá a dedinky: - Ulm, Regensburg, Inglostatd, Passau a iné... (všetkými prirodzene prechádzate po cykloceste) Miestne pivo - Výhodou cykloturistiky je nielen lacná doprava;), ale aj čas a možnosť vychutnať si miestne špeciality priamo od domácich. Jednou z nich je určite pivo, ktoré má každá dedinka, či oblasť (v Nemecku) svoje vlastné, špecifické, iné. Pre pánov vhodné na porovnávanie, ale až po tom, čo odložíte bicykel:) Čerstvé pečivo - ešte horúce, ktoré poväčšinou kúpite priamo z miestnych pekárničiek. Parky, hrady, múzeá a samozrejme samotný prameň Dunaja, ktorý nájdete v Donaushingene priamo na kopci, pri kostole.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak sa rozhodnete, tak ako my, pre nočný vlak z Bratislavy do Viedne, je absolútne neopakovateľné užiť si majestátnu Viedeň nadránom na bicykli. Prázdne mesto, prázdne cesty, všadeprítomné ticho, pokoj, prvé slnečné lúče a nádherné historické pamiatky. Cena Cena lístka na vlak bola pred 3 rokmi 50 eur.

Najlacnejšia možná varianta zahŕňa prespávanie v stanoch (možné sú i podnájmy, či penzióny, ktoré môžete vidieť priamo zo sedánky bicykla). Za prenájom miesta na stan zaplatíte 5-15 eur za noc. Pre vášnivých cykloturistov nie je problém si zobrať jedlo so sebou, samozrejme sa dá kúpiť aj na mieste. Treba rátať aj s poistením, či nečakanými udalosťami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Netreba zabudnúť: Nepremokavé cyklistické vaky, taktiež nepremokavé oblečenie. Kvalitný stan (ak sa rozhodnete pre kempovanie). Cyklistická mapa (my sme ju potrebovali až v tretí deň našeho dobrodružného výletu - a teda môžem potvrdiť, že sa dá kúpiť v každom nemeckom mestečku, napríklad na benzínovej pumpe;) Glukóza, či hroznový cukor padne vhod

Lukáš Sládkovič

Lukáš Sládkovič

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

vyštudovaný právnik a umelec, kresťan, občasný fotograf, hiker, vášnivý cestovateľ a nadšený cyklista. Tiež verím, že hľadanie pravdy oslobodzuje... Nikdy som ju nevlastnil, snažím sa ju spoznávať. Zoznam autorových rubrík:  AfrikaSpoločenskéSpoznávame svetSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu